Jest to szczególny rodzaj spotkań klienta z terapeutą, między którymi zostaje nawiązana relacja będąca ważnym elementem terapii. Dzięki niej tworzy się przestrzeń zaufania i zrozumienia, umożliwiająca pracę terapeutyczną. Ta praca to specjalnie ukierunkowane pytania i techniki, których używa terapeuta, tak by klient mógł lepiej poznawać i akceptować siebie, odkrywać swoje możliwości oraz zmieniać się w pożądanym przez siebie kierunku.
Terapeuci naszego ośrodka pracują stosując metody pracy z procesem, a więc nie tylko słuchają klienta, ale dostrzegają też inne sygnały, które poszerzają kontekst problemu - w ruchu, gestach czy sposobie mówienia. Umożliwia to szybszy dostęp do zasobów danej osoby, które można wykorzystać, aby budować nowe wzorce reagowania i zachowania.
Każdy, kto rozważa podjęcie procesu terapeutycznego w ramach psychoterapii indywidualnej ma możliwość skorzystania z konsultacji z wybranym terapeutą, w celu jego poznania, wstępnego przedstawienia problemu jak też swoich oczekiwań co do terapii. Konsultacja do niczego nie zobowiązuje, daje obydwu stronom szansę bardziej świadomego podjęcia decyzji o wspólnej pracy.
Na terapię indywidualną możesz zgłosić się, jeśli odczuwasz mniejszy lub większy brak satysfakcji z życia w jakimś obszarze, dyskomfort lub cierpienie psychiczne, z którym sam nie możesz sobie poradzić,
- przeżywasz poważny kryzys,
- dokucza ci niepokój, przygnębienie,
- masz zaniżone poczucie własnej wartości,
- masz poczucie stagnacji w życiu,
- przeżywasz bezradność lub wewnętrzną pustkę,
- podejrzewasz, że jesteś od czegoś lub kogoś uzależniony,
- jesteś nieśmiała/y lub masz inne trudności w relacjach z ludźmi,
- trudno ci utrzymać związek,
- uważasz, że jesteś DDA lub tkwisz we współuzależnieniu,
- jesteś niezdecydowana/ny, masz poczucie zagubienia,
- przeżywasz częste konflikty w domu lub w pracy,
- borykasz się z różnymi symptomami w ciele, poważnymi chorobami,
- dręczą cię powracające myśli o trudnych przeżyciach z przeszłości,
- masz konflikty z dzieckiem i problemy wychowawcze,
- przeżywasz rozstanie z bliską osobą lub żałobę po jej stracie,
- jest ci trudno poradzić sobie z ciężką chorobą członka rodziny,
- czujesz kryzys w swoim małżeństwie lub związku,
- masz problemy ze snem,
- cierpisz z powodu depresji, nerwicy, stanów lękowych.
Psychoterapia metodą psychologii procesu może być także stosowana towarzysząco wobec leczenia psychiatrycznego w zdiagnozowanych zaburzeniach.