Czym jest psychoterapia grupowa?
Osoby, które mają podobne problemy, mogą się spotkać, by nad nimi wspólnie pracować, korzystając w trakcie zajęć z fachowej pomocy terapeuty. Jeśli masz trudności w kontaktach z ludźmi i chcesz się nimi zająć, to rozwiązanie obok psychoterapii indywidualnej jest dla ciebie. Jeśli jednak któryś z tych aspektów terapii grupowej wydaje się za trudny i napawa strachem, warto przygotować się na to wyzwanie na terapii indywidualnej.
Rola terapeuty w psychoterapii grupowej
Rolą terapeuty jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla wszystkich jej uczestników. Do tego służy m.in. etap budowania zgody w grupie co do proponowanych norm i zasad, np. Poufności i form komunikacji.
Terapeuta udziela adekwatnego do sytuacji wsparcia we wnoszeniu potrzeb uczestników do relacji i w pełniejszym wyrażaniu się w komunikacji. Rozmawia z uczestnikami o tym co się wydarza i pomaga się odnaleźć w danej sytuacji. Uczy stawiania granic i odpowiedzialnego podejmowania ryzyka. Pomaga radzić sobie z konfliktami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Wspiera akceptację różnorodności i atmosferę sprzyjającą okazywaniu uczuć.
Struktura spotkania w ramach psychoterapii grupowej
- przywitanie i zapoznanie się (na pierwszych zajęciach lub gdy grupa jest otwarta i dołączyły właśnie nowe osoby), ustalenie lub przypomnienie wcześniej ustalonych norm i zasad;
- uczestnicy dzielą się swoimi problemami lub potrzebami;
- terapeuta proponuje danej osobie lub całej grupie pracę terapeutyczną z wybranym tematem, jeśli uczestnicy się zgodzą, przeprowadza przez nią;
- dzielenie się refleksjami lub odkryciami przez uczestników, podsumowanie, pożegnanie.
Najczęściej spotykamy grupy, które w trakcie pracy kładą akcent na:
- uzyskanie wsparcia psychicznego i emocjonalnego. Jest ono potrzebne uczestnikom w aktualnej sytuacji życiowej lub w konsekwencji przeżytych doświadczeń. Wymiana spostrzeżeń i doświadczeń oraz zbliżenie do ludzi o podobnych problemach może się okazać bezcenne.
- interpersonalny. Uczestnicy mogą pracować z tematami wynikającymi z interakcji w grupie. Taka praca służy zrozumieniu procesów zachodzących w relacjach i w grupach. Wypracowywane są nowe wzorce reagowania, co sprzyja swobodniejszemu poruszaniu się wśród ludzi.
- praca z traumatycznym doświadczeniem - Takie doświadczenia z przeszłości pociągają za sobą przykre konsekwencje natury emocjonalnej w aktualnym życiu uczestników. Ich przepracowanie może przynieść uczestnikom dużą poprawę kondycji psychicznej.
Tematyka grup może dotyczyć wydarzeń z dorosłego życia jak fizyczne napaści, nadużycia seksualne, katastrofy naturalne lub konflikty zbrojne. Może jednak także dotyczyć wydarzeń z dzieciństwa, np. powtarzającego się odrzucenia i przemocy fizycznej lub emocjonalnej ze strony opiekunów. Przykładem są grupy dla osób dorosłych identyfikujących się jako DDD, czyli Dorosłe Dzieci z domów Dysfunkcyjnych pod względem zaspokajania potrzeb dziecka, lub DDA czyli z domów w których rodzice byli uzależnieni od alkoholu lub innych substancji.