Facylitycja procesu grupowego to sposób pracy z większymi lub mniejszymi grupami, która ma na celu uruchomienie lub pogłębienie w nich przepływu komunikacji. Mogą korzystać z niej formalne i nieformalne grupy wszelkiego rodzaju: społeczności, organizacje, firmy, zespoły, instytucje, partie polityczne, przy czym grupa musi liczyć przynajmniej 6 osób.
Z pomocy facylitatorów mogą korzystać grupy, jeśli zachodzą jakiekolwiek okoliczności, które utrudniają realizację jej celów lub negatywnie wpływają na skuteczność i dobrostan jej członków. Mogą to być nieporozumienia, konflikty lub stagnacja wewnątrz grupy – wtedy pracuje się przede wszystkim nad odblokowaniem komunikacji.
Również czynniki zewnętrzne, jak np. konkurencja, niekorzystne okoliczności rynkowe czy społeczne a nawet nieprzewidziane zdarzenia stanowią wartościową przesłankę do przeprowadzenia procesu grupowego, który pozwala odnaleźć nowe perspektywy i potencjał grupy.
Facylitacja pomaga także w sytuacji zmian i przełomów, wobec których grupa potrzebuje określić się na nowo lub podjąć istotne decyzje.
Potencjalne korzyści z procesu grupowego to: poprawa komunikacji, deeskalacja konfliktów i poprawa atmosfery, większa elastyczność członków grupy wobec trudności, lepsze zrozumienie sytuacji, swojej roli w grupie i grupy jako całości, jasność w podejmowaniu decyzji.
Facylitację zorientowaną na proces wyróżnia koncentracja na pozytywnym aspekcie dotykających grupę trudności, odnoszenie się do wartości i poczucia sensu uczestników oraz uwzględnienie subtelnych czynników jak atmosfera czy nastrój jako dodatkowych źródeł informacji.
Zależnie od potrzeb i zgody grupy proces grupowy może być przeprowadzany jednorazowo lub wielokrotnie, albo odbywać się w regularnych odstępach czasu.
Dokładniejsze informacje o przebiegu procesu grupowego można uzyskać po skontaktowaniu się z wybranym facylitatorem. Czas, miejsce i cena do indywidualnego ustalenia.