To forma pracy zespołowej - klienta i coacha. Celem tej pracy jest osiągnięcie dowolnego, zamierzonego przez klienta celu lub zrealizowanie przez niego konkretnego projektu ze sfery osobistej lub zawodowej. Rolą coacha jest wspieranie klienta. Najważniejsze jest to, że dzięki swoim umiejętnościom, stosowaniu psychologicznych interwencji i proponowanym narzędziom, nie wyręczając go jednak, pomaga klientowi zrealizować jego cel.
Coaching psychologii procesu, aby zmaksymalizować skuteczność działania, odbywa się w trzech wymiarach rzeczywistości człowieka, w której każdy z nas na co dzień funkcjonuje:
- w wymiarze Uzgodnionej Rzeczywistości, czyli w świecie czasu i faktów realiów naszego życia,
- w wymiarze Snu, którym to określeniem psychologia procesu nazywa świat naszych emocji i uczuć, marzeń i snów, wrażeń i symptomów,
- w wymiarze Sentient - Esencji Śnienia, czyli głębokiego poczucia siebie i naszego podmiotowego bytu, wymiaru głębokiej intuicji i wglądów.
Dopiero praca na tych wszystkich poziomach, obejmując większość aspektów naszej osobowości jest w stanie zagwarantować sukces.
Coaching psychologii procesu składa się z kilku etapów. Na samym początku ustalamy, jaki jest obszar zainteresowania klienta, w którym chce osiągnąć swój cel. Coach przeprowadza wywiad z wybranymi przez klienta znajomymi i przyjaciółmi. Pozwala on uzyskać jak najpełniejszy obraz obszaru życia klienta, w którym dąży on do zmiany.
Aby osiągnąć cel musimy następnie zebrać informacje także na temat motywów klienta z tym celem sprzecznych. Skorzystamy z narzędzi Linia Życia i Sen z Dzieciństwa, by uwzględnić jak najpełniej potencjał klienta. W dalszym etapie, biorąc pod uwagę zebrane motywy klienta doprecyzowujemy cel, tak aby był realny, umiejscowiony w czasie, mierzalny, atrakcyjny i ambitny, konkretny i ekologiczny dla życia klienta.
Następnie uważnie budujemy strategię i ustalamy plan działania. Na tym etapie coach korzystając z różnych narzędzi pomaga w realizacji planu i weryfikuje z klientem postępy. Pomaga także w przezwyciężaniu wewnętrznych ograniczeń w obszarze bieżących trudności i wyzwań. Wspiera w wypracowaniu nowych nawyków, a także w zmianie tożsamości klienta potrzebnej do osiągnięcia celu.
Ilość sesji potrzebnych do osiągnięcia celu zależy od jego wielkości i stopnia skomplikowania, zaangażowania klienta oraz trudności wyzwań z którymi przyjdzie mu się zmierzyć, aby zrealizować dany projekt.
Nie wszystkie jednak cele można osiągnąć tylko przy użyciu narzędzi coachingowych. Dobrze jest zauważyć, iż gdy natrafia się na silne trudności wewnętrzne, psychoterapia jest lepszym rozwiązaniem. Zajmuje się ona bowiem lękami i emocjonalnymi blokadami, paraliżującym poczuciem słabości i przyczynami odkładania na później.
W odróżnieniu od psychoterapii coaching zajmuje się realizacją wybranego marzenia lub wizji, wprowadzaniem upragnionej zmiany, realizacją konkretnego projektu. Może się wiązać z przejściem ważnych progów rozwojowych. Gdy strach lub inne wewnętrzne ograniczenia będzie za duży by móc zrealizować któryś etap coachingu, coach może zalecić równoległą pracę terapeutyczną lub powrót do projektu po terapii.