thumbnailthumbnailthumbnailthumbnailthumbnailthumbnailthumbnailthumbnail
Gender w Procesie

 

 

Gender w Procesie

13-14 Maja 2011
Wstęp wolny.

 

Procesowy pierwszy kontakt z teorią Gender.
_______Zapraszamy osoby, które nie miały jeszcze do czynienia z teorią Gender, a są zainteresowane tematem płci i rodzaju. Na tych zajęciach przyjrzymy się własnej płci, możliwościom i ograniczeniom wynikającym z faktu posiadania jej, zyskamy więcej świadomości na ten temat. Sprawdzimy, jakie są w nas i naszej kulturze, społeczności stereotypy dotyczące płci, oraz jaki wpływ na nas wywierają. Sprawdzimy też, co ma wspólnego kobiecość z kobietą i męskość z mężczyzną, a także jaki obraz płci kształtuje w nas kultura, a jaki wynika z samego faktu jej posiadania. Poeksperymentujemy także z własnym doświadczeniem płci. Zajęcia są przeznaczone dla osób, które interesują się psychologią i rozwojem osobistym, jednak nie zajmują się zawodowo żadną z tych dziedzin. Cykl trzech miniwarsztatów pomyślany jest jako całość, w celu zapisania się na ten cykl prosimy o kontakt z którymś z prowadzących, a odbędzie się w Ośrodku Rozwoju i Psychoterapii "Przemiany" w Warszawie na ul.Koszykowej 10/5. Warsztat jest finansowany z programu Grundtvig.
-
grundtvig_l
-
Rozdział 1:
13 maja 2011, godz. 17.00 – 21.00
Po czym poznaję jakiej jestem płci - prowadzi Dariusz Jundziłł
_______Podczas tej części warsztatu, przyjrzymy się  jaki aspekt każdą/każdego z nas interesuje w temacie płci. Zbierzemy wszystkie spojrzenia na ten temat od członków grupy, sprawdzimy jakie pojawiają intencje w grupie do zajęcia się tym tematem. Podzielimy się, jak się czujemy z własną płcią, co ona dla nas oznacza, jakie mamy dzięki niej przywileje, a jakie ograniczenia, jak bardzo trzymamy się świadomości posiadanej płci i jak to na nas wpływa. Zrobimy proces grupowy na najbardziej zajmujące tematy w temacie Gender.
-
Rozdział 2:
14 maja 2011, godz. 10.00 – 13.30
Świadomość gender dla bogatszych relacji  - prowadzi Katarzyna Chustecka
_______Często zdarza się, że będąc w związku, utykamy w rolach właściwych dla kobiety bądź mężczyzny. Nie potrafiąc wykroczyć poza ograniczenia tej roli (zachowania, przekonania, umiejętności) zaczynamy postrzegać samą relację jako ograniczającą. Oczywiście to nie relacja nas ogranicza, lecz rola, i dlatego zmiana partnerki/-ra nie rozwiązuje tego problemu: po niedługim czasie znów konfrontujemy się z poczuciem ograniczenia.
_______Na  tym mini-warsztatcie spróbujemy przejść na drugą stronę : do zachowań, cech, umiejętności niedostępnych dla nas z racji płci. Będziemy rozwijać możliwości wewnętrznej kobiety ORAZ mężczyzny, którzy drzemią w każdym z nas, a następnie poeksperymentujemy, jak wzbogaci to i odmieni nasze relacje. Przekraczanie ograniczeń związanych z płcią daje poczucie wewnętrznej pełni i wolność do podążaniu za głębokimi pragnieniami.
-
Rozdział 3:
14 maja 2011, godz. 15.00 – 18.00
Poza płeć – warsztat o rybkach i dżdżownicach - prowadzi Anna Twardowska
_______Czy myśleliście kiedyś o świecie bez podziału na płeć? Jak wyglądałoby nasze życie, w jaki sposób zmieniłoby to nasz sposób widzenia siebie, innych ludzi i wzajemnych relacji? Co byłoby możliwe z rzeczy niemożliwych w dzisiejszych realiach? Koniec z banalnym podziałem na role kobiece i męskie – jaki rodzaj wolności  i kreatywności przyniosłoby to  każdemu z nas, a jakie stworzyło ograniczenia… Czy naprawdę chcielibyście takiej zmiany?  Inspiracje będą stanowiły „rozwiązania” obecne w świecie zwierząt.
-
Kontakt:
Anna Twardowska Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ;
Katarzyna Chustecka Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ;
Dariusz Jundziłł Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
grundtvig_rgb